Yös kursları Ankara

Yös kursları hakkında sizleri kısaca bilgilendirmek istedik. YÖS (yabancı uyruklu öğrenci) sınavına kimler katılabilir, YÖS nedir, YÖS kurslarında hangi dersler verilir?

Bilişsel Akademi, 20 yılı aşkın bir süredir YÖS, SAT, GRE, GMAT, IELTS, TOEFL, TÜRKÇE eğitimleri vermektedir. Öğrencilerimiz Türkiye’ de Ankara başta olmak üzere farklı illerde ikamet etmekte ayrıca İran, Irak, Türkmenistan, Kırgızistan, Ukranya, Rusya, Afganistan, Özbekistan, Çin Uygur Bölgesi, Mısır, Yemen, Kuvvet, Suudi Arapistan, Almanya, Hollanda, Fransa , İsveç, Norveç, Amerika, Yenizellanda, Somali gibi çok farklı ülkelerden gelmektedir. Ankara dışından gelen öğrencilerimiz havaalanında karşılanır. Önce bir otele yerleştirilir. Daha sonra onun için belirlenen yurtlar, isteğe bağlı evler ona gösterilir. Öğrencimiz tercihine göre nerde kalmak isterse oraya yerleştirirlir. Daha sonra sağlık sigortası gibi işlemler yapılır. Göç idaresinden oturma izni vb. işlemleri yapılır. Daha sonra da YÖS, SAT, Türkçe eğitimleri başlar.

YÖS Kurslarına Kimler Katılmalı

YÖS; Ülkemizin yükseköğrenim fakültelerinde lisans veya ön lisans eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin girmeleri gereken sınavdır. Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı olan YÖS’te başarılı olabilmek için belli bir puan alınması gerekir. Sınav ÖSYM tarafından yapılır. Yılda bir kere ve genellikle Haziran ayında yapılır. 2011 yılına kadar merkezi olarak yapılan sınav bu tarihten itibaren üniversitelerin kendilerine bırakılmıştır.

Üniversitelerden bünyesinde yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim görmesini isteyenler, sınav hazırlayıp belirledikleri tarihte uygular. Bazı üniversiteler yabancı öğrenci okutmak istemelerine rağmen sınav yapmayıp yapan bazı üniversitelerin sınavlarını geçerli kabul ederler. Her üniversite alacakları öğrencilerle ilgili koşulları, başvuru şartlarını, başvuru sürecini ve sınav tarihini kendisi duyurur. Üniversitelerin resmi web sitelerinde bütün detaylara yer verilir. Sınavla ilgili sorulara da öğrenciler web sayfalarından cevap bulabilirler.

YÖS Kursları Dersleri

Her üniversite YÖS sınavını kendi yapar. Genel olarak yapılan sınavlarda konular ve dersler benzerlik gösterir. Fakat bazı konularda farklılık gösterme ihtimali olduğundan dolayı öğrencilerin hedefledikleri üniversitenin sınavına dair bütün detayları iyice öğrenmelidir. Kursumuz temel olarak öğrencilerini YÖS sınavına hazırlamaktadır. YÖS sınavlarındaki testler ikiye ayrılır:

 • Temel Öğrenme Becerileri Testi: Bütün öğrencilerin yapması gereken testtir. Üniversitelerimizin hepsi öğrencilerinin Temel Öğrenme Becerileri Testinden başarılı olmasını ister. Temel Öğrenme Beceri Testinde genellikle 80 soru olur. 80 sorunun 40 veya 45’i IQ testi, 35 ila 40 sorusu Matematik testi, 3 ila 5 sorusu da Geometrik testi olur.
 • Türkçe testi: Türkçe testinde öğrencilerin temel dil bilgileri ölçülür. Üniversitelerin bazıları Türkçe testinde başarı ararken bazıları aramaz. Türkçe testinde üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte 50 ila 100 soru vardır.

Kurumumuz öğrencilerinin gireceği sınava ve ihtiyacına göre çalışmalar yapmaktadır. Öğrencilerimize; matematik, geometri, IQ ve Türkçe dersleri verilmektedir. Bu dersler dışında kurs sürecince rehberlik hizmeti sunulmaktadır. Rehberlik çalışmalarında:

 • Türkiye’ deki üniversiteler ve fakülteleri hakkında bilgi verilmesi. Tercih edilecek üniversite ya da fakültenin bulduğu şehirde yaşam, sosyal ve kültürel etkinlikler hakkında bilgi verilmesi.
 • Kariyer çalışmaları.
 • Mesleki tanıtımlar ve meslek seçimleri.
 • YÖS başvuru tarihlerinin duyrulması ve başvuru sürecinin yapılması.
 • YÖS sınav yerleri hakkında bilgilendirmeler.
 • YÖS tercihleri
 • YÖS ek yerleştirme başvuruları
 • YÖS kazanan öğrencilerimizin üniversite kayıtları

YÖS Kursuna Kimler Kabul Edilir

Kurumumuzda öğrencilere danışmanlık ve rehberlik hizmetleri verilmektedir. Bir ülkede yabancı olmak ve üzerine sınava girecek olmak danışmanlık ve rehberlik gerektirdiğinden kurumumuz kurs çerçevesinde kursiyerlerine bu hizmetleri sunmaktadır. YÖS için en kaliteli kitaplar, dokümanlar ve gelişmiş teknoloji kullanılarak eğitim vermekteyiz. Kursumuza YÖS sınavına girmeyi hak eden bütün herkes kayıt olup eğitimlerimize dahil olabilir.

Kimler YÖS sınavına girebilir:

 • Yabancı uyruklular
 • Doğumla Türk vatandaşı olup vatandaşlıktan çıkma izni alanlar
 • Doğumda yabancı uyruklu olan çifte vatandaşlar
 • Türk olup lise eğitiminin son 3 yılını KKTC dışında yabancı ülkede alanlar
 • KKTC uyruklu, KKTC’de yaşayan, KKTC’de ortaöğrenimini tamamlayan GCE AL sınavına girenler

Bilişsel Akademi YÖS kursları hakkındaki tüm sorularınızı +90 312 433  82 00 numaralı telefondan sorabilirsiniz. WhatsApp +90 507 653 27 07

 

One thought on “Bilişsel Akademi YÖS Kursları Hakkında”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir