Çocuklarda İkinci Bir Dil Öğrenme Yaşı

Çocuklar için İngilizce kursu arayan velilerimizin kayıt görüşmelerinde en çok sorduğu sorular şunlardır: ”İngilizce öğrenme yaşı kaçtır ya da çocuğuma yabancı dil eğitimini kaç yaşında vermeliyim?” Bu sorunun cevabını uzman görüşlerine dayanarak vermeyi uygun görüyoruz. Uzmanlar arasında da ikinci bir dil öğrenme yaşı oldukça tartışmalıdır. Bu tartışmayı Uzman Pedagog Sevil Yavuz (Çocuk ve Aile Psikoloğu, Öğretim Görevlisi, Oyun Terapisti, Milliyet köşe yazarı) bir yazısında şöyle belirtiyor:

‘’Literatürde ikinci dili ideal öğrenme yaşı oldukça tartışmalı bir konudur. Bu konudaki en yaygın ve kabul gören görüş ise “Kritik Dönem Hipotezidir (The Critical Period Hypothesis). Bu hipotez ilk olarak Nörolinguist Penfield ve Roberts (1959) tarafından, daha sonra ise Lenneberg (1967) tarafından ortaya konmuştur. Daha sonra yapılan araştırmalarda bu görüşü desteklemiştir (Johnson, 1992; Johnson & Newport, 1989; Oyama, 1976; Patkowski, 1980, 1994). Bu görüşe göre ikinci dili öğrenmek için kritik bir dönem vardır. Bu dönemden sonra ikinci dili öğrenmek imkansız değildir. Fakat ikinci dili aynı yetkinlikle öğrenmekte mümkün değildir.

Bu görüşün temeli beyin gelişimine dayanmaktadır. Beyin 2 yaştan önce tam gelişmediği için ve ergenlikten sonra ise beyin fazla olgunlaştığı, sağ ve sol beyin gelişimini tamamladığı ve beyinin şekillenebilirliği azaldığı için ideal dönemin 2 yaş ile ergenlik dönemine kadar olduğu vurgulanıyor. Bu yaş aralığı ile farklı görüşlerde vardır. Krashen’e (1973) göre kritik dönem 2 yaştan 5 yaşına kadar, Pinker’e (1994) göre 6 yaşına kadar, Lenneberg’e (1967) göre 12 yaşına kadar ve Johnson and Newport (1989, 1991) 15 yaşına kadardır. Kısacası araştırmalar beyin gelişimi ve öğrenme teorileri bakımında ikinci dili öğrenmedeki yetkinliğin yaş artıkça düştüğünü savunuyor.

İkinci bir dil için en ideal yaş erken çocukluk ile ön ergenlik dönemi diyebiliriz. Bir çocuk ne kadar erken ikinci dile maruz kalırsa o kadar kolay öğrenir ve akıcı bir şekilde ikinci dili kullanır.’’

One thought on “Çocuklarda İkinci Bir Dil Öğrenme Yaşı”

  1. Oğlumu göndermeyi düşünüyorum drama performans sınıfı demişsiniz. Bilgi alabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir