cocuklara ingilizce

Çocuklarda İngilizce Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

İngilizce, bir ebeveyn olarak İngilizce bilenlerin 1-0 öne geçtiği günümüz dünyasında muhtemelen çocuğunuzun iyi derecede İngilizce öğrenmesini istiyorsunuz. Bu endişeniz haklıdır çünkü dünyamızı incelediğimizde artık İngilizce öğrenmek bir zorunluluktur. Çok fazla faydası vardır. Faydalarını kısaca sayarsak, İngilizce bilen birisi sadece kendi dilindeki kaynaklara bakmak zorunda kalmaz, farklı kaynaklardan da bilgi alabilir hale gelir ve bu sayede doğru bilgiye ulaşma şansı yükselir; en önemli faydalarından biri de okulda gördüğü İngilizce dersinden daha iyi notlar alarak ortalamasını iyi oranda yükseltmesidir ki bu da ileride üniversite sınavında işine yarar; bir diğer faydası ise İngilizcenin her yerde geçerli bir dil olduğunu düşünürsek dünya vatandaşı olur, her yerde işine yarayacaktır.

 

Kelime Oyunu Oynayın!

Çocukların beyinleri daha yetişkin olmadıklarından dolayı gelişime ve yönlendirilmeye çok açıktır. Eğer iyi yönde yönlendirirseniz olumlu şekilde çocuklar için en iyi ingilizce kursugelişmesini sağlarsınız.İngilizceyi öğretmek yerine her şeyden önce çocuğa dil öğrenmeyi sevdirmek gereklidir. Çocukların anneleri ve babaları taklit etmeye eğilimlerinden dolayı, sizin de dil öğrenmeye hevesli olmanız onun da heveslenmesi anlamına gelir. Çocuğunuzun yanında İngilizce kelimeler öğrenmek, onun dikkatini çekmekle başlayabilirsiniz. İngilizce kelimeler öğrenirken bir yandan sesli bir şekilde konuşursanız mutlaka dikkatini çekecektir ve ne yaptığınızı öğrenmek isteyecektir, hatta eşinizle birlikte bunu sohbet havasında ve eğlenerek yaparsanız, ilgisinin çok daha artacağını söyleyebiliriz. Bu tür girişlerle ona dil öğrenmeyi sevdirmeniz çok önemli. Çünkü insan eğer yaptığı şeyi eğlenerek yaparsa, onu bir zorunluluk olarak görmezse işte o zaman kalıcı öğrenme gerçekleşir.

Eğer halihazırda çocuğunuz zaten dil öğrenmeyi seviyorsa, okulda İngilizcesiyle ilgili büyük problemleri yoksa, onunla birlikte kelime tahmin etme oyunu oynayabilirsiniz. Seçtiğiniz bir nesnenin İngilizcesini önce öğrenip, daha sonra onun İngilizcesinin ne olduğunu hem o size siz de ona sorup; bilinen her soruya puan verip, belli bir puana ulaşınca ödül olarak geziye götürme ya da sevdiği başka faaliyetler verirseniz, dil öğrenmede etkinliği artacaktır.

Hatırlatma: Buradaki ödülü bilgisayar oynamak gibi bir şey yapmanızı önermiyoruz çünkü çoğu çocuk bunu çok sevdiğinden, dil öğrenmeyi bilgisayar için bir zorunluluk gibi görerek, aldığı eğlenceyi azaltacaktır. Ödül olarak daha farklı şeyler seçmelisiniz, mesela bir yere gezmeye götürmek gibi. Örnek olarak; 1 ay boyunca şu kadar kelime öğrenirse, bir müzeye/farklı bir yere gezmeye gitmek gibi ödüller kullanabilirsiniz. Hem sürekli ödül döngüsüne alışıp, sadece ödül için öğrenmeye çalışmaz hem de dil öğrenmekten zevk alır.

Onayınızı ve Övgünüzü Ödül Yapın!

Çocuklar ailelerinin övgüsünü ve onayını kazanmak isterler. Eğer azmedip öğrendiği kelimeleri size söylediğinde onu onaylayıp aşırı olmamak kaydıyla överseniz, daha fazla onayınızı kazanmak için sürekli öğrenmeye çalışacaktır. Tabii bunda da aşırıya kaçmamak gerekli çünkü eğer övgülerinizi çok rahat dağıtırsanız ekonomide olduğu gibi övgülerinizin değeri düşecektir, bu sebeple ölçüye dikkat edin.

İngilizce Cümleler Kurarak İletişime Geçin!

Bir süre sonra sadece kelimelerle değil, basit cümlelerle de anlaşmaya çalışın. Bu konuda sizin de biraz İngilizce öğrenmeniz gerekmekte, onunla bazı basit cümleleri konuşun mesela “Şu bardağı ver” = “Give me that glass.” gibi basit cümlelere onunla iletişim kurun. Zaman geçtikçe farklı cümleler kurmayı hem kendiniz deneyin hem de onun da öğrenmesini sağlayın.

çocuklar için ingilizce kursu çankaya ankara
Dil Okulu Ankara

İngilizce Altyazılı Animasyon Filmler İzleyin!

Birlikte İngilizce altyazılı animasyon filmler izleyin, çocuklar çizgi film türü şeyleri izlemeyi severler, bunu avantajınıza kullanın ve altyazılı animasyon filmleri izleterek daha ilgili olmasını sağlayın. İngilizce öğrenen çoğu insan altyazılı yabancı dizi ve film izlemenin katkısının çok büyük olduğunu bilir, çünkü hem eğlenirsiniz hem de öğrenirsiniz. Eğlenirken öğrenmek beyninizi daha aktifleştirerek kalıcı öğrenmenizi sağlar. Çocuk ya da yetişkin bu tavsiye herkes için geçerlidir.

İngilizce Şarkılar Öğrenin!

Çocuğunuzla birlikte İngilizce şarkılar öğrenmek sizin büyük kurtarıcılarınızdan birisi olabilir. İnternette bir sürü öğretici İngilizce şarkı bulabilirsiniz, bugünlerde çocuklar Youtube platformunda çok zaman geçirmekteler ve eğer onları bu tarz müzikler dinlemeye yönlendirirseniz hem eğlenir hem de öğrenir hale gelmelerine daha fazla yardımcı olmuş olursunuz. Şarkıları sadece onun öğrenmesini değil, kendiniz de öğrenip birlikte şarkı söylemeye çalışırsanız daha eğlenceli geçeceği kesin! Hatta daha önceki maddelerde söylediğimiz eşinizle birlikte ya da evde kendiniz İngilizce şarkılarla ilgilenip öğrenirseniz, çocukların anneleri ve babalarına özenme eğiliminden dolayı ilgisini çekeceğinizi söyleyebiliriz. Yine öğrendiği her şarkı için bir puan sistemi belirleyip, belirli bir öğrenmeden sonra ona müze gezisi gibi bir ödül verebilirsiniz.

Öğrendiğiniz şarkıların sadece İngilizcesini değil Türkçe anlamını da öğrenin ki hangi kelimenin ne anlama geldiğini öğrenmiş olsun.

Profesyonel Bir Kursa Gönderin!

Çocuğunuzun daha verimli şekilde İngilizce öğrenmesini profesyonel eğitim kurumları tarafından verilen çocuk İngilizce kurslarına göndererek sağlayabilirsiniz. Ankara’da BİLİŞSEL AKADEMİ‘ de (Ethica Language School) uzman ve anadili İngilizce olan öğretmenler sayesinde çocuğunuz drama tekniğiyle yaşayarak ve eğlenerek İngilizce öğrensin. Kurumumuz hakkında nasıl eğitim verdiğimize dair fotoğraf ve videolar için aşağıdaki butona tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir