ÇOCUKLARINIZ YABANCI DİL ÖĞRENİRKEN BUNLARI ASLA YAPMAYINIZ!

 

En doğru kararı verdiniz ve çocuğunuza erken yaşlarda yabancı dil eğitimine başlattınız.  Bu doğru kararınızın ardından çocuğunuzun psikolojisini bozmamak için asla yapmamanız gerekenler nelerdir diye merak ediyorsanız lütfen okuyunuz.

  • Öğrenme süresince çocuğunuza asla konuşması konusunda baskı yapmayınız.

Unutulmamalıdır ki çocuk anadili konuşmaya sesleri duymaya başladıktan 1-1.5 sene sonra başlar, yani 1-1.5 yaşında anadilini konuşmaya başlar.  Yabancı dil eğitimi süresince de durum böyledir.  Çocuklar önce yabancı dil konuşmaları duyar, dinler, 1-15,5 sene sonra duyduklarını söylemeye başlarlar.  Dolayısıyla, ebeveynler bu süre zarfında çocuğum bir şey öğrenemiyor diye korkuya kapılmamalı ve çocuk üzerinde de bir baskı kurmamalıdır.  Bu baskı çocuğun öğrenimine çok olumsuz etkiler yapabilmektedir.

 

  • Çocuklarınızı öğrenme konusunda zorlamayınız.

Öğrenmeyi eğlenceli bir hale getirmek, mümkünse evde çocuklarla birlikte oynanan oyunları tercih edilen yabancı dilde kısa süreli de olsa oynamak yabancı dile ilk adımı dikkatle atmak konusunda yardımcı olacaktır.

 

  • Eğer çocuklarınızın öğrendiği dile hakim değilseniz en azından onlarla oynayabileceğiniz bir oyun ya da birlikte söyleyebileceğiniz bir şarkı öğreniniz. Bu onları bu anlamda desteklediğiniz anlamına gelecektir ve kendini güvende hissedecektir.

 

  • Dil okulu seçiminde de çok dikkatli olunması gerekmektedir. Her bir çocuğun öğrenme yöntemi farklıdır.  Kimi çocuk görerek, kimi çocuk resim yaparak veya yazarak ( daha büyük çocuklar için ), kimi çocuk duyarak, bazı çocuklarda hareket halindeyken öğrenirler.  Seçeceğiniz kurumun eğitim ve oyun programının bunların tamamını kapsadığından emin olunması gerekmektedir.  Aksi taktirde bu yöntemlerden sadece bir veya ikisini uygulayan programlarda bu yöntemlerin hitap etmediği çocuklar sıkılır ve yabancı dile karşı bir nefret oluşabilir.

 

  • Okul ve eğitmenlerle ilgili dikkat edilmesi ve sorgulanması gereken diğer bir konu ise yabancı dil eğitimi verecek kişinin o yabancı dili öğretebileceğine dair üniversite eğitiminin olması ve pedagojik formasyona sahip olmasıdır. First Step dediğimiz bu yaş grubu eğitmenlerin mutlaka bu yaş grubuna yabancı dil eğitiminde ve drama eğitimi konusunda tecrübeli olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir