DİL OKULU

Dil Okulu, diğer ülkelerden gelen öğrencilere bulunduğu ülkenin diline yönelik eğitim eğitim veren kurumlardır. Her dil okulu  farklı programlar sunmaktadır. Genel dil eğitimi programlarının yanı sıra, kişisel taleplere yönelik kurslar da mevcuttur. Kişisel taleplere yönelik kurslarda daha homojen gruplar eğitim görmektedir.

DİL OKULU SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ ? 

Dil okulu seçmek belki de o güne kadar kariyerinizde verebileceğiniz en önemli karar olacaktır. Yanlış bir karar telafisi mümkün olmayan zaman ve para kaybına sebebiyet verecektir.

Öncelikle danışma firmaların ufkuna bağlıdır. Seçmeyi düşündüğünüz dil okulundan daha önce mezun olan öğrencilerin memnuniyeti de size bir kıstas olacaktır.

Şu bir gerçektir. Danışman firma sizden hizmet karşılığı ücret talep edecektir. Bunu boşa giden bir para olarak görmeyin. Dil okulu seçmek ciddi bir iştir ve amatörlere bırakılamaz. Dil okulu seçerken aşağıda yazılanlara kulak vermeniz yerinde olacaktır.

Küçük okul seçin: Yurt dışında dil eğitiminde küçük bir okul seçmek çok önemlidir. Büyük okulların reklamı da büyük olur. Sizi aldatabilirler. Ama şunu bilin ki büyük okullarda öğrenciye bire bir ilgi azdır. Küçük okullar bu anlamda daha avantajlıdır. Ayrıca bu okullarda öğretmenin öğrenciye ilgisi ve iletişi daha sıcaktır.

Bütçenize göre davranın: Dil eğitimi ve okulu için düşündüğünüz bütçe bütçe düşük  bir bütçeyse, bu okulun bulunduğu memlekete gitmek için yapacağınız uçak bileti masrafını ve bu okulun bulunduğu şehirdeki hayat pahalılığı endeksini araştırın. Bazen okul ucuz olur ama bilet fiyatları çok pahalıdır. Aldanmayın. Mesela uçak bileti bedeli 9000 dolar civarında olan ABD veya Avustralya yerine, İngiltere’ yi seçmeniz daha mantıklıdır.

Ucuz etin yahnisi  iyi olmaz: Yurt dışında çok sayıda niteliksiz ve kalitesiz okullar bulunuyor. Aslında çoğu öğretmenlik özelliği olmayan şahıslardan oluşan bir kadro ile öğrencinin karşısına çıkıyorlar.Çoğunlukla öğretmenlik vasfı olmayan kişilerden oluşan öğretmen kadrolarına sahip olan bu okullar, Son aylarda İngiltere’deki bazı dil okullarında    kayıt olanlarda ciddi vize sorunları belirmiştir.

Her pahalı dil okulu  iyi  değildir: Artık markalaşmış isim yapmış malların nasıl ki modası geçmişse, markalaşmış ve isim yapmış dil okullarının da modası geçmiştir. Çok para vermek dili iyi öğrenmekle eşdeğer değildir. Dil öğrenmek, o dili yaşamak demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir