ankara ingilizce kursu

İngilizce Öğrenme Yöntemleri

Ülkemizde birçok insan İngilizce dersi görmesine rağmen bu dili öğrenmede sorunları olanlardan biriyiz. Bu sorunun neyden kaynaklandığı bu yazının konusu değil, bugünkü yazımızda İngilizce öğrenme yöntemlerini konuşacağız. Eğer siz de İngilizce öğrenme konusunda sıkıntı yaşayanlardansanız bir göz atmanızda fayda var.

Çoğumuzun İngilizceyle olan tanışması 4. sınıfta verilmeye başlanan dersle başlar. İlk başlarda renkler, sayılar gibi basit şeylerin kelimelerini öğrenerek geçer bu dersler ama ne zaman ki cümleler kurmaya, metinleri okuyup anlamaya başlar o zaman zorluklar baş gösterir. Bunun birçok sebebi var ama konumuz bu değil.

 

Seviyenizi Belirleyin

İngilizce öğrenme yöntemlerinden ilki, seviyenizi belirlemektir. Basit bazı kelimeleri biliyor ama cümle kuramıyor musunuz? Ya da basit cümleleri kurup, daha karmaşık cümleleri kurarken mi zorlanıyorsunuz? Bunu belirledikten sonra aşağıdaki diğer yöntemlerden işinize yarayacak olanları seçerek çalışmaya başlayın.

 

Düzenli Kelime Öğrenin

Kelime öğrenmek her şeyin başlarından biridir. Ayda 15 kelime öğrenmeniz yılda 180 kelime demektir ki bu acemi seviyesindeki insanlar için oldukça iyidir. Bir de zamanla İngilizcenizin gelişeceğinden dolayı kelime öğrenme hızınız daha da artacak ve aslında oldukça fazla kelime öğrenir hale geleceksiniz. Kelime öğrenmenin en güzel yollarından birisi yabancı dilde bilgisayar oyunları oynamaktır. Tabii bunu duyup bütün vaktinizi bilgisayar oynayarak geçirmeyin. Oyun oynamaktan çoğu insan zevk alır, beynin öğrenmede en etkili zamanlarından biri de bir şeyi severek yaptığı zamandır, eğer öğrendiğiniz yeni şeyleri severek yaparsanız beyniniz bilgiyi hafızaya daha kalıcı olarak gönderecektir ve kalıcı öğrenme olacaktır. Bu sadece kelime öğrenme değil, her şeyi öğrenme yöntemlerinizde de geçerlidir.

Defter Tutun

Kendinize bir defter edinin ve öğrendiğiniz konuların püf noktalarını güzelce yazın, hatta kendi yorumunuzu katarak notlar da eklerseniz öğrenme daha iyi gerçekleşir. Defteri bir daha açıp okumasanız bile defter tutun çünkü gördüğünüz dersin ardından o dersin sonucunu deftere geçirmek beyninize son bir toparlama yapmış, her şeyi özetlemiş olur. Bir daha okumasanız bile, kafanıza daha iyi girer. Elbette önerimiz zaman zaman defteri açıp neler öğrenmiş, not almışsınız incelemenizdir.

 

Saçma Hikayeler Yazın

Öğrendiğiniz yeni kelime ve cümle kurma türleri ile ilgili bir kağıda saçma hikayeler yazın. Hikayeler o kadar saçma olsun ki mesela bir insanın kaşığa dönüşüp tencere içinde unutulması gibi aşırı saçma şeyler olabilir. Bunun sebebi beynimizin saçma ve normal şeylerin dışında olan şeyleri akılda tutma, daha kalıcı olma gibi bir özelliği vardır. Bunun en basit örneği hiç sevmediğiniz saçma bulduğunuz bir reklamın aklınızda kalıcı olmasıdır. Öğrendiğiniz yeni kelimeleri ve cümle çeşitlerini bu absürt hikayelere uyarlarsanız aklınızda çok daha kalıcı olacaktır, deneyin ve kendiniz görün.

 

Kullandığınız Cihazları İngilizce Kullanın

Bilgisayar, telefon vb. kullandığınız cihazların dilini İngilizceye çevirin. Başta belki zor gelecektir, çünkü teknoloji dünyasında bilmediğiniz birçok kelime olabilir ancak zamanla bu bilmediğiniz kelimeleri öğrenmeniz ve sürekli kullandığınız cihazlarda karşılaşmanız hem kelime dağarcığınızı geliştirecek hem de, İngilizceyi hayatınıza sokmanın bir başka yolunu bularak beyninizi bu dile alıştırmaya başlayabileceksiniz. Evde eşyaların üzerine minik not kağıtlarıyla İngilizcedeki karşılığını yazıp yapıştırırsanız, bunları her gördüğünüzde daha da aklınıza kazınmış olur, bu kelime dağarcığınızın gelişmesine katkıda bulunacak olan bir başka yöntemdir, hatta iş yerinizde de uygulayabilirsiniz. Kelimelerle ilgili tavsiyeler dışında, İngilizce konuşmanın, yazmanın ve anlamanın diğer yapıtaşı olan cümlelerle ilgili daha fazla tavsiye verelim.

 

 Altyazılı Yabancı Dizi veya Film İzleyin

Altyazılı yabancı dizi ya da film izleyin. Bu sizin cümle yapılarını dersine girmeden bile öğrenmenize olanak sağlayabilecek kadar güçlü bir yöntemdir. Belki okurken size öyle gelmiyor ama sizi temin ederiz ki en işinize yarayacak yöntemlerden biri budur. Daha önceki maddelerde bahsettiğimiz üzere eğlenirken öğrenmek daha verimlidir. Milyonlarca dizi ve film içerisinden mutlaka çok eğlendikleriniz çıkacaktır, bunları izlemek hem İngilizce konuşmanızı geliştirecek, hem kelime yapılarındaki döngüyü görecek hem de yeni kelimeler öğretecek. Çoğu dil bölümü öğrencilerine sorarsanız yabancı dizi film izlediklerini ve bunun faydasının çok büyük olduğunu söyleyecektir.

 

Yabancı Arkadaş Edinin

Yabancı arkadaş edinmek ve onunla düzenli olarak yazışarak ya da sesli konuşarak İngilizce cümle yapılarını daha iyi kavrayabilirsiniz. Günümüzde yabancı ülkelerden arkadaş edinmek için birçok sosyal ağ var, bunlar arasından yabancı arkadaşlar edinip, sohbet etmeye kendinizi zorlarsanız İngilizcenizin oldukça gelişeceğini söyleyebiliriz, çünkü karşınızdaki kişiyle iletişim kurmak istiyorsunuz ve beyniniz size bunu yaptırabilmek için öğrenmek zorunda, bu sebeple beyin öğrendiği bilgiler arasındaki nöronlar arasındaki yolları güçlendirerek kalıcı öğrenme yapmanızı sağlayacaktır. Mümkünse internetten arkadaş bulmak yerine, yabancı ülkelere gezilere gidip orada insanlarla konuşmaya, anlaşmaya çalışmanızın faydasının ne kadar büyük olacağından bahsetmeye gerek bile duymuyorum.

 

İngilizce Şarkı Dinlemek

İngilizce şarkı dinlemek ve bu şarkının sözlerinin hem İngilizcesini hem de Türkçesini öğrenmek yine bir başka işe yarar İngilizce öğrenme yöntemidir.

Temel Türkçe Dilbilgisi Öğrenmek

Türkçenin temel dilbilgisini öğrenmek, bunu İngilizce cümle yapılarıyla karşılaştırmak bütün sistemi çözmenize olanak tanıyacak yöntemlerden birisidir. Türkçe dersleriyle başlamak, zamir nedir, sıfat nedir, zarf nedir ve İngilizcede bunların nasıl kullanıldığı şeklinde öğrendiğiniz bilgileri karşılaştırın. Aradaki farkları ve mantıkların nasıl çalıştığını öğrenin.

 

 İngilizceyi Hayatınızın Bir Parçası Yapın

Bir dili öğrenmek için o dile sürekli maruz kalmak ve o dilde bir şeyler yapmanız gereklidir. İngilizceyi hayatınızın bir parçası haline getirmeniz size gerçekten onu öğretecek olandır. Günlük araştırmalarınızı, okumalarınızı bu dilde yapmak, beyninizi sürekli bu dile maruz bırakmalısınız çünkü beyin maruz kaldıkça öğrenir. Bugün verdiğimiz bu yöntemleri uygulamak bile size büyük yol aldıracaktır.

Profesyonel Bir Kursa Gidin

Profesyonel eğitimcilerden oluşan bir İngilizce kursuna gitmek, bütün bu yöntemlerin yanında faydası dokunacak en büyük yöntemlerden biridir. İyi, alanında deneyimli ve hatta anadili İngilizce olan eğitimcilerden oluşan bir kurumdan eğitim almak size en fazla yolu aldıracaktır. Günümüzde kaliteli eğitim kurumları bulmak hem zor hem de hangisinin gerçekten kaliteli olduğunu anlamak zordur. Ankara Bilişsel Akademi (Ethica Language School) sayesinde alanında deneyimli, kaliteli ve anadili İngilizce olan öğretmenlerden eğitim alabilir, İngilizcenizi arşa çıkartabilirsiniz, kurumumuza gelerek kahvemizi içerken öğretmenlerimizle görüşüp, merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

İletişim için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir