Online YÖS Kursları

Teknoloji  gelişiyor. Buna paralel olarak İnternet ve bilgisayar teknolojilerindeki hızlı gelişmelerden etkilenen alanlardan bir tanesi de eğitimdir. Bilhassa  1990 yılından sonra hızlı gelişim gösteren yazılı, sesli ve görüntülü iletişim ve etkileşim olanağı  sunan internetin tüm dünyada hızlı bir gelişme süreci içerisine girmesi, internet üzerinden eğitim kavramını ortaya çıkarmıştır. İnternet tabanlı uzaktan eğitim sisteminin avantajları, üniversitelerin ilgisini bu alana yöneltmelerini sağlamıştır. Pek çok üniversite  alt yapısının uzaktan eğitim sistemine hazır olup olmadığını incelemeden uzaktan eğitim denemelerinde bulunmuştur.

Ülkemizde internet üzerinden ders anlatımı yaygın olduğu gibi internet üzerinden online sınavlar da yaygındır. Bunlardan bir tanesi de YÖS online olarak bilinmektedir.

Ülkemizde YÖS her sene üniversiteler tarafından düzenlenmektedir. Farlı tarihlerde , farklı üniversiteler bu kritik sınavı düzenliyor. Ülkemizde pek çok noktada düzenlene bu sınava online katılımda mümkündür. YÖS sınavı 75 farklı ülkede düzenlenmektedir. Avrupa’dan, Afrika’dan Asya’dan pek çok aday YÖS online sınavına dahil olmaktadır.

Yurt dışından online olarak katılanlar ile normal katılım sağlayanlar ile yaklaşık 5000 kişi bu sınava girmektedir. Her iki katılımı sağlayan öğrenci grupları aynı sorularla karşılaşmaktadır, sınav sonucu değerlendirmeleri de aynı olmaktadır.

YÖS sınavı ilk başlarda katılımın az olduğu bir sınavdı. 40 yıla yakın bir serüveni olan YÖS’ün son yıllarda web tabanlı online yapılma zorunluluğu doğmuştur. Zira ülkemizde uygun şartlarda üniversiteye girme şansı yakalamak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin talebi kendi ülkelerinde online olarak girme olmuştur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir