SAT sınavı kursu

SAT Nedir?

SAT sınavı nedir? Üniversiteye girmek. Her gencin muhtemelen yaşayacağı bir dönem. Zaman yaklaştıkça okuldan ve öğretmenlerden gelen üniversiteye hazırlık baskısı; aileden gelen “Hadi bakalım oğlum/kızım bu kadar yıllık eğitimin sonucunu göster de millete havamızı atalım.” türevi baskıları ayrı derttir. Bir de bu işin hazırlanma süreci vardır ki, her genç kendisi hakkında birçok şey öğrenir o sırada. Ortaya çıkacak dertler sadece bununla da sınırlı değildir. Üniversiteye girmek için gerekli birçok sınav vardır. Bu yazıda bunlar arasında hem Türk öğrencilerin yurt dışındaki üniversitelere gitmesi hem de yabancı uyruklu olup Türkiye’de üniversite okumak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdan bahsedeceğiz. Bu sınavın adı SAT, yani Scholastic Aptitude Test. Sınavın adını Türkçe diline çevirir isek Akademik Yetenek Testi diyebiliriz.

SAT Sınavının Tarihi

SAT sınavı, College Board adlı bir organizasyon tarafından yürütülür. Bu sınavın tarihsel yolculuğuna değinecek olursak, 1926’da ilk kez üniversite sınavı olarak kullanıldı. İlk başta fazla etkin ve kabul edilebilir görünmüyordu ama 1933 yılında Harvard başkanı burslara başvuran kişileri bu sınava sokmaya başlayınca adı parlamaya ve diğer kurumlar tarafından da kabul edilmeye başlandı. Harvard başkanının bu sınavı kullanmasındaki sebep kişinin zekasının güzelce ölçüldüğünü düşünmesinden dolayıydı. 1940 yılına geldiğimizde SAT, üniversiteler için kesin bir başvuru şartı haline geldi. Sınavın gittikçe ünlenmesine karşılık ortaya çıkan bir sınav daha vardır ki buna da ACT denir. Bu sınav da 1959 yıllarında ortaya çıkmıştır.

Neden SAT?

Bu sınavın her üniversite için kesinlikle kabul edilebilir olması ve bir kişinin üniversite hayatına kadar edinmesi gerektiği önemli becerilerin (matematik bilgisi, okunan şeyleri anlayabilme ve kendini ifade edebilme) ne seviyede olduğunu anlamak için güzel bir kaynak olmasından dolayı tercih edilir. Üniversite başvurularında ise bu sınavda ne kadar başarılı olduğunuz, seçilmeniz açısından çok önemlidir, kişinin üniversiteye girmeyi ne kadar istediğini görmek açısından okul yönetimlerinin vazgeçilmezi olan bir sınavdır çünkü çalışmalısınız.

SAT testini aldığında 400 ile 1600 arasında değişen bir puan alırsınız. Bu puanın hesaplanması şöyledir; test 3 aşamadan oluşur bunlar: Okuma ve Yazma, bu testte 200 ile 800 arasında bir puan alırsınız. Matematik testinde de aynı şekilde 200 ila 800 arasında bir puan alarak, demin söylediğimiz gibi ana puan aralığında sonucunuz ortaya çıkar. Bir de aslında ek olarak essay yazma testi vardır, o da 2 ila 8 puan arasında hesaplanır.

Ana sınavın iki türü vardır, birisi yukarıda oluştuğu bölümleri verdiğimiz “Reasoning Test” tir. Bir diğeri ise “Subject Test” tir. İlk sınav 225 dakikadan oluşur, 2. sınav ise 60 dakikadır. İkinci sınavın içeriği akademiye yöneliktir, belirli alanlardan oluşur. Alabileceğiniz puan sınırı da 200 ila 800 arasında olacaktır.

SAT HAZIRLIK PROGRAMI

Sınav Dili

Sınav İngilizce olarak yapılmaktadır, bu sebepten anadili İngilizce olmayan kişilerin İngilizcesi belirli bir seviyede değilse zorluk çekmesi işten bile değildir. Çalışmadan başarı olmaz, İngilizce öğrenmek günümüzün gerekliliklerinden birisi, her ne kadar dilleri sevmeseniz, İngilizce öğrenmek istemeseniz bile bu dil hayatımızın birçok noktasında ortaya çıkmaktadır ve bu bizim isteğimizle değişmeyecektir. Bu yüzden oturup sızlanmak yerine, paşa paşa dersimize çalışıp bir yandan da İngilizce öğrenerek istediğimiz puanı elde edip, hayatımızı daha da iyileştireceğini umduğumuz o üniversitenin kampüsünde, yeşil çimlere yatan mutlu öğrenci arkadaş grubu klişesini yaşama hedefine bir adım daha yaklaşmalıyız.

SAT’ı Anlamak İçin Gerekli İngilizce Seviyesi

Evet, az önce sınav İngilizce olarak yapılmaktadır dedim ve İngilizce derslerinde arkadaşlarıyla sohbet edenleri sıcak basmaya başladı. Öncelikle korkmayın ama tabii ki belirli bir seviyenin üstüne çıkmanız gerekmekte. Upper Intermediate yani, orta seviyenin biraz üstü gibi bir durumda olmanız yeterli. Böyle düşünüp “ha benim seviyem yeter o zaman ya İngilizce çalışmaya gerek yok” diye düşünmemenizi tavsiye ederiz çünkü İngilizce seviyeniz ne kadar iyileşirse, başarılı olma ve daha yüksek puan elde etme şansınızın artacağını söylememize gerek yok herhalde?

SAT İngilizcesi Zor mu?

Özellikle İngilizce kelime bilginizi artırmanız size uzun paragraflı okuma sorularını anlama konusunda fayda sağlayacaktır. Her gün sadece bir kelime öğrenirseniz, bir süre sonra gözle görülür oranda dağarcığınızı genişletmiş olursunuz. Eğer İngilizce seviyeniz düşükse ve İngilizce öğrenmek için bir yerler arıyorsanız sizden buraya tıklamanızı rica edeceğim, Ethica Language School SAT için deneyimli öğretmenleri sayesinde Ankara’da hem İngilizce öğrenmek hem de SAT sınavına hazırlanmak için doğru bir kurumdur.

SAT Ne Zaman Yapılır?

Bu sınav aslında Amerika’da yılda 7 kere tekrarlanır. Bizde ise 4 kere oluyor. Aşağıdaki tabloda 2018 için SAT sınavı tarihlerini verdik.

SAT Sınav Tarihi SAT Son Başvuru Tarihi
6 Ekim 2018 7 Eylül 2018
1 Aralık 2018 2 Kasım 2018
9 Mart 2019 8 Şubat 2019
4 Mayıs 2019 5 Nisan 2019

SAT  Nerede Yapılır?

Türkiye’de SAT birçok kurum tarafından yapılır. 2018 için SAT yapan yerleri aşağıdaki tabloda listeledik.

Sınav yerleri Adres
THE AMERICAN COLLEGIATE INSTITUTE INONU CAD. NO 476, IZMIR
TED BURSA COLLEGE 21 YUZYIL CAD MURSEL KOYU, BURSA
TED ANKARA KOLEJI HS TASPINAR KOYU 2800, ANKARA
TARSUS AMERICAN SCHOOL CENGIZ TOPEL CAD., TARSUS
ST GEORG AUSTRIAN COLLEGE KART CINAR SOKAK NO 2, ISTANBUL
OZEL OGUZKAAN KOLEJI INCIRLI CAD, ISTANBUL
HISAR SCHOOL ISTANBUL CADDESI NO:3, GOKTURK, ISTANBUL
FATIH KOLEJI BAGDAT CD., DARICA/KOCAELI
BILKENT LABORATORY + INTL SCH EAST CAMPUS, ANKARA
BILKENT ERZURUM LABORATORY SCH ERZURUM

 

SAT Sınavına Nasıl Çalışılır?

  • Günümüz dünyasında artık bir zorunluluk haline gelmek üzere olan üniversite adını verdiğimiz eğitim kurumlarına girmemizi sağlayacak olan bu sınava çalışmak da ayrı bir dert. Öğrenciler normal hayatlarının sorunlarıyla uğraşırken bir de bu sınava hazırlanma derdiyle başa çıkma konunda başta oldukça acemidirler. Ne var ki verebileceğimiz ilk tavsiye hızlı bir hayata adapte olmalısınız. Çünkü sınava hazırlanırken aynı zamanda sosyal bir canlı olan insanın sosyalleşme gereklilikleri araya girer. Arkadaşlarınızla eğlenmek, ailenizle vakit geçirmek, tatile gitmek gibi şeylere de ihtiyacınız vardır ve sınava çalışmak için bunları sürekli olarak ertelemeniz önerilmez. Tabii bunu suistimal edip sosyal hayatınıza sınavdan çok önem vermek de ayrı bir hatadır ve sınav günü gelip çattığında “keşke” dememek için aradaki dengeyi tutmak önemlidir.
  • Kesinlikle yapmanız gereken şeylerden bir diğeri de kendinizi deneme sınavına tabii tutmak. Ne durumda olduğunuzu bilmeden bir şey için çalışmaya başlamak, derinliğini bilmediğiniz bir suya girmekten farksızdır. Bir anda dibe batmamak için elinize sopa benzeri bir şey alıp derinliği ölçersiniz. İşte sizin de yapmanız gereken bunun farklı bir versiyonu. Deneme sınavına girerek bilginizi ölçün, eksik olduğunuz yerleri ve yanlış yaptığınız soru türlerini analiz ettikten sonra nereye daha yoğunlaşmalısınız anlamış olacaksınız.
  • Artık hayatımızın her yerine giren teknoloji, bizim dikkatimizi sürekli dağıtmaya çok meyilli hale geldi. Ders çalışırken telefonuna gelen WhatsApp bildirimini düşün, “acaba o yazmasını beklediğiniz kişi mi mesaj attı”, “aman sonra bakarım” deyip dersinize dönersiniz fakat zehir kanınıza girmiştir bir kere, o bildirime bakmadan içiniz rahatlamayacaktır. Siz de kendi kendinize “bi’ kere bakmaktan bir şey olmaz yaa!” deyip o mesajı okursunuz, daha sonra birkaç kelimelik cevap yazarsınız ve karşıdaki bir daha yazar, böylelikle sonu gelmeyecek bir sohbetin başlangıcı yapılmış olur ve bir bakmışsınız 2 saat geçmiş, o ders kitapları üzüntülü şekilde size bakıyor. Siz de “neyse yarın çalışırım” deyip normal yaşantınıza dönersiniz.
  • İşte bunu yapmamanız gerekli, bunu engellemek için sadece sınava çalıştığınız bir ortam seçin. Bu ortam evinizin içinde dikkatinizi dağıtabilecek teknolojik alet olmayan bir yer olabilir ya da okulunuzun/şehrinizin kütüphanelerinden birine gidip çalışabilirsiniz. Bizim kurumumuz Ankara’da olduğundan burası için tavsiye vermek gerekirse Milli Kütüphane ders çalışmak için birçok öğrencinin uğrak noktasıdır. Tabii ki ders çalışmaya başlamadan önce telefonunuzu sessize almanız önemle rica olunur çünkü demin yukarıda anlattığımız bildirim hikayesindeki gibi bir olayın başınıza gelmesini istemezsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir