YABANCI DİL EĞİTİMİ

Eğitimin her alanında olduğu gibi yabancı dil eğitimi ile ilgili birtakım ön yargılar bulunuyor. Bu ön yargıları yıkmak gerektiği düşüncesindeyiz. Peki bu ön yargılar nelerdir? İşte veliler tarafından sorulan iki önemli soru ve uzmanlar tarafından verilen cevapları… Yabancı dil eğitimi ile alakalı araştırma yapan eğitimci uzmanlar birçok anne-baba ve eğitimci ile konuşup onlar için de muallakta olan soruları cevapladılar.

1) Ana dilinin dışında ikinci bir dili öğrenmek erken yaşlardaki çocukların dil gelişimini olumsuz etkiler mi?

Bu kritik soruya uzmanlar kesinlikle hayır cevabını veriyorlar. Velilerin böyle kaygıları bulunuyor. Türkçeyi öğrenmeden yabancı dil öğrenmek doğru mu? Türkçe öğrenilmeden yabancı dil öğrenmeye çalışmak ne kadar doğrudur? Bu sorular ebeveynlerin akıllarını kurcalıyor ve anne babalar ön yargıyla ana dili öğrenmeden ikinci dili öğrenmenin yanlış olduğunu düşünüyorlar.

ARAŞTIRMALAR TAM TERSİ DİYOR

Lakin araştırmalar bu sorunun tam tersi bir cevabı ortaya çıkardığını söylüyorlar. Erken yaşlardaki (yani 2-6 yaş evresinde) dil öğrenimi esnasında beyin iki farklı dil öğrenimini birbirinden ayırt etmiyor ve iki dilin gelişimini paralel devam ettiriyor. Yani bir dili öğrenmek diğer dili öğrenmeyi ötelemiyor. Bu sebeple çocuğun yabancı dili öğrenmesi ana dilini öğrenmesine mani olmuyor, tam tersine olumlu etkileri sayesinde çocuğun ana dilini daha kolay öğrenmesine katkıda bulunuyor.

2) Çocuğa erken yaşlarda verilen yabancı dil eğitimi onun dil öğrenmeye karşı eğilimini azaltır mı?

Çocuklar çoğumuzun bildiği gibi dünyanın en meraklı ve irdeleyen varlıklarıdır. Bu merak duygusunu giderecek olan da şüphesiz bilinçli anne ve babalardır. Ölçüyü kaçırmamak yine çok önemlidir. Çocuğu yabancı dil eğitimi konusunda fazla zorlamamak her zaman doğru yoldur. Fazla zorlandığı takdirde çocuk yeni bir dil öğrenmekten soğur ya da vazgeçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir