YDS Kursu

ydsslider1


YDS KURSU


KPDS-ÜDS-KPSS-İngilizce-TUS İngilizce-DUS İngilizce sınavlarının kaldırılmasıyla birlikte uygulanmaya başlanan standart sınavdır. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) talimatıyla Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen merkezi bir sınavdır.

YDS'de Yanlışlar Doğruları Götürür mü ?

Hayır, götürmez! Ancak, bir YDS adayının cevabını bilemediği sorularda gelişigüzel işaretleme yapmaması lehine olacaktır. Çünkü yanlışların doğruları götürmediğini bilen bir aday, kendi düzeyine uygun olup olmadığını dikkate almaksızın her soru ile uğraşır, hatta boğuşur. Bu nafile bir çabadır. Şöyle ki; herhangi bir sorunun sınadığı bilgiye sahip olmayan bir aday, o soru üzerinde yorumlar yaparak, fikirler yürüterek cevap bulamaz. Bu sırada kaybedeceği süre ve moral ise diğer sorulardaki başarısını kesinlikle olumsuz etkiler. Özetle, yanlışlar doğruları götürmese bile, ortalama bir adayın sınırlarını iyi tayin etmesi ve YDS’ de cevabını bulamayacağı sorularla gereksiz yere vakit kaybetmemesi yararına olacaktır.

YDS Akademik Kadrolara Başvuruda Kaç Yıl Geçerli Olucak ?

ÖSYM Başkanlığı, herhangi bir dönemde alınacak YDS puanının süresiz geçerli olacağını bildirmiştir. Buna göre, akademik kadrolara (örneğin doçentliğe) başvuruda bulunmak isteyen bir adayın, YDS sonucunu herhangi bir süre sınırlaması olmadan kullanabileceği anlaşılmaktadır. Ancak, üniversitelerin bu konuda farklı uygulamaları olabilmektedir. Bu nedenle, YDS sonucunuzun geçerliliği konusunda, başvuruda bulunmayı düşündüğünüz üniversite ya da enstitüden  şahsen bilgi almanızı kesinlikle öneririz.

YDS Dil Tazminatında Kaç Yıl Geçerli Olacak ?

ÖSYM Başkanlığı, YDS’ nin dil tazminatı için 5 yıl süreyle geçerli olacağını açıklamıştır.( Daha önceki sınav olan KPDS’ de de süre aynıydı).

Birden Fazla YDS Puanında Hangisi Geçerli Olacak?

Eğer YDS’ye aynı dilden birden fazla kez girer ve birbirinden farklı puanlar alırsanız, bu puanlar içinde en yüksek olan geçerli sayılıp diğerleri dikkate alınmaz.

 • 120

  Toplam Saat

  KAYDOLBİLGİ AL

  1. YDS’YE KİMLER GİREBİLİR ?
  2. YDS HANGİ ALANLARDA YAPILIR
  3. YDS’DEN KAÇ PUAN ALMALIYIM