YÖS BAŞVURU ŞARTLARI

YÖS başvuru şartları üniversiteden üniversiteye değişebilmektedir. Fakat çoğu üniversite birbirine benzer özel şartlar istemektedir. Adayların gerçek ve net bilgiye ulaşmaları için izleyecekleri en sağlıklı yol söz konusu üniversiteleri internet sayfalarını takip etmektir.

YÖS başvuru şartları dendiğinde akla ilk gelen Türkçe yeterlilik oluyor. Bu, tamamen yanlış bir bilgidir. İlk önce şunu söylemek zaruridir. Bu sınava müracaat için Türkçe bilmek veya Türkçe bildiğini ispat etmek gibi bir şartın varlığı asla söz konusu değildir. Yani Türkçe bilmeyen öğrenciler de bu sınava başvurabilirler. Üniversiteler internet sayfalarında ilgili sınav ile bilgileri yabancı dillerde açıklamaktadır.

Türkçe yeterliliğinin ispatlanması sınavı kazandıktan sonraki süreçte geçerlidir. Öğrenciler girdikleri bölüme kayıt yaptırdıktan sonra düzeylerini belirleme maksadıyla bir sınava tabi tutulurlar. Sınav neticeleri değerlendirmelerinde öğrenciler A, B ya da C gruplarına ayırılırlar. Homojen sınıflar ve gruplar oluşturulur. Türkçe bilen bir öğrenci ile Türkçe bilmeyen bir öğrenci aynı sınıfta olmaz. Şayet öğrenci C grubuna düşerse Türkçe yeterliliğini ispatlaması için bir eğitim–öğretim yılı hazırlık sınıfına dahil olur.

yös başvuru koşulları

YÖS’ E BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Adayın yabancı uyruklu olması gerekmektedir. Salt Türk vatandaşlığı olan kişiler YÖS’e başvuru koşullarını yerine getiremiyor demektir. taşımıyor demektir. Bu kişiler sınava YÖS’e başvuru yapamaz.
YÖS adayları şayet lise son sınıfta ve ya mezun durumda ise aşağıdaki şartları taşıyorlarsa sınava başvurabilirler.
a) Yabancı bir ülkenin uyruğunda olanlar
b) Yabancı bir ülkenin vatandaşı iken yasa ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçenler
c) Hem Türk vatandaşlığı hem de yabancı ülke vatandaşlığı taşıyanlar, çifte uyruklular
d) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen öğrenimini yabancı bir ülkede tamamlayanlar (Bu adayların son 3 eğitim–öğretim yılını Türkiye’de tamamlamaları koşulu vardır.)
e) GCE AL sınavını başarıyla tamamlayan öğrenciler
f) Türkiye’de lise eğitimi alan tamamen yabancı uyruklu öğrenciler
g) Yabancı bir ülkedeki Türk okullarında eğitim ve öğrenimlerini tamamlayan öğrenciler (Örnek: Batı Avrupa Açık Lise Programı)

KİMLER YÖS’ E BAŞVURU YAPAMAZ?

  • Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) vatandaşı olup, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’de lise mezunluğu olan öğrenciler
  • Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) vatandaşı ve aynı zamanda başka bir yabancı ülke vatandaşlığı taşıyan ve Türkiye’de liseyi bitiren öğrenciler
  • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (K.K.T.C.) uyruklu çifte vatandaşlar
  • Türkiye sınırları içerisinde bulunan Yabancı Liselerde okuyan çifte uyruklu öğrenciler YÖS’e başvuru yapamaz.

Bilişsel Akademi olarak YÖS başvuru sürecinde adayların aklındaki soru işaretlerin giderme konusunda gerçek bir rehberlik yapacağımızın sözünü veriyoruz.
Uzman eğitmen kadromuzla, profesyonel vizyonumuz ile farkındalık peşindeyiz.

İbrahim Aksakal ve Taner Hoca ile Yös hakkında detaylı bilgi için linki tıklayınız:

YÖS Kursu

Yasal Uyarı

Bu sitede yayınlanan her türlü ses, görüntü, yazı içeren bilgi ve belge, ticari marka ve her tür fikri mülkiyet hakkı , ilgili markalara aittir, yalnızca sahipleri tarafından ve sahiplerinin izni ile kullanılmaktadır ve telif hakları kapsamındadır. Link vermeden hiçbir içerik paylaşılamaz.

Bilişsel Akademi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir