yös tercih

YÖS SINAV BAŞVURUSU VE TERCİHLERİ


YÖS için başvuru ve tercih süreci profesyonel bir rehberlik gerektirir, başvuru sürecinde yapılacak herhangi bir yanlışlık sınav iptali ile sonuçlanacağından dolayı süreç iyi takip edilmelidir. YÖS başvuruları her öğrencimiz için kurumuzdaki eğitim danışmanları tarafından yapılır. YÖS bildiğiniz gibi üniversiteler kendi bünyelerinde yapmaktadır. YÖS başvuru tarihleri kurumuz tarafından her öğrenciye bildirilir. YÖS tercihleri ek yerleştirmeleri de öğretmenlerimiz tarafından yapılmaktadır.

Geçmiş yıllardaki uygulamaların her yıl güncellenerek tamamen öğrencinin başarısı odaklı rehberliğimiz öğrencilerimizin bu süreci en iyi şekilde geçirerek hedefe ulaşmasını sağlar.

YÖS danışmanlık için her hangi bir ücret talep edilmez.

KURUMUMUZ ÖĞRENCİ YERLEŞTİRMELERİNDE HER ZAMAN  %100 BAŞARIYI HEDEFLER…

 

1.Öncelikle Üniversitelerin web sayfalarında yer alan sınav başvuru kılavuzunun incelenmesi, başvuru koşulları, tarihleri, merkezleri ve varsa başvuru ücretinin yatırılacağı banka hesabı ve tutarının öğrenilmesi gerekmektedir. * Üniversitelerin bu bilgilere ulaşacağınız sayfaları duyurular, yabancı uyruklu öğrenciler, öğrenci işleri daire başkanlığı veya koordinatörlükler alt sayfalarında yer alabilir.
2. İsteniyorsa Sınav başvuru kılavuzunda belirtilen banka hesabına başvuru tarihleri arasında sınav ücretinin yatırılması ve başvuru için gerekli formun tamamlanması, isteniyorsa gerekli belgelerin yüklenmesi veya posta ile gönderilmesi… * Bu aşamada gireceğiniz bilgilerin pasaport bilgilerinizle eşleşmesi önemlidir. Sisteme yükleyeceğiniz resim ve belgeler jpeg formatında boyut olarak büyük olmamalıdır.
3. Sınav yeri tercihinin yapılması   (bazı üniversiteler için sınav yeri tek bir merkez olabileceği gibi, çok sayıda yurt içi ve dışı sınav merkezi seçeneği de olabilir.) *Sınav tarihleri ve saatleri aynı olan üniversiteler arasında geçerliliği ve istenilen bölümler göz önünde bulundurularak sınav tercih edilmelidir.
  1. Sınav giriş belgesinin çıktısının alınması…

(Üniversitelerle iletişim mail adresi üzerinden yapılacağından dolayı, süreç boyunca mail adresi ve üniversitelerin ilgili web üzerindeki duyuruları kontrol edilmelidir.)

*Sınav başvurusu kabulü ve onayı sonrası size verilen aday no ve şifreler not edilmeli, başvuru sırasında oluşacak aksaklıklar için; mail veya telefon yoluyla iletişime geçilmelidir.
 5. Sınav saatinden yarım saat önce sınav merkezinde bulunulmalıdır. Sınava girişte sizden istenen belgeler hazır edilmelidir. (sınav giriş belgesi, pasaport, kimlik vs.) *Sınav öncesi mutlaka sınava girilen merkez öğrenilmeli, belgeler bir gün öncesi hazır edilmeli, sınav süresi, geçmiş yıl soruları ve sınav sistemi hakkında bilgiler edinilmelidir.

 

  • Yukarıda belirttiğimiz süreç üniversitelerin genel anlamda izlediği sınav başvuru sürecidir. Bunun dışında farklı uygulamalar yapan üniversitelerde bulunur.

YURT DIŞINDAN ÖĞRENCİ KABULÜNDE GEÇERLİ SINAVLAR


• Ulusal sınavlar
• Uluslararası sınavlar
• Türkiye’deki tüm üniversitelerde düzenlenen diğer yurt dışı öğrenci sınavları
• Üniversitenin kendi bünyesinde yapmış olduğu Yurt Dışı Öğrenci Seçme Sınavı (YÖS)

NOT: * Abitur, International Baccalaureate, GCE, Tawjihi vs. gibi lise bitirme sınavları statüsünde olan sınavların geçerlilik sürelerinde bir sınırlama yoktur. Ancak ÖSS=YGS/LGS, SAT, TCS, YÖS, GAOKAO gibi üniversite giriş sınavı statüsünde olan sınavların geçerlilik süreleri iki yıldır.

SINAV ÜCRETİ:

YÖS başvuru ve sınav ücreti üniversitelere göre farklılık göstermektedir. Genel olarak 50-200 TL arasında ücretler talep edilmekte, ödemeler üniversitelerin web sayfasında belirtilen TL, DOLAR veya EURO hesaplarına elden veya kartla yatırılabilmektedir. Elden yapılan ödemelerde; bankadan alınan dekontlarda üniversitelerin adaylardan istedikleri açıklama yer almalıdır. Alınan belge sınav süreci boyunca saklanmalı, istenildiği zaman ibraz edilmelidir.Türkiye dışından başvurma ve sınav ücreti, Türkiye dışındaki muhabir bir banka ve uluslararası işlem yapan bankalar aracılığı ile gönderilmelidir. Adayların gönderdikleri paralar transfer edildikten ve hesaba aktarıldıktan sonra yatırılmış sayılır.

Başvurma ve sınav ücreti için özel çek, zarf içinde para, posta çeki ve benzeri kesinlikle gönderilmemelidir.