YÖS MATEMATİK VE BURS PROGRAMLARI

Türkiye’de binlerce yabancı uyruklu öğrenci her yıl farklı üniversitelerimizin düzenlediği sınava girmektedirler. Ana vatanlarında istedikleri bölümde okuyamayan yabancı uyruklu öğrenciler YÖS sayesinde istedikleri bölümde okuyabilmektedirler. Bu bölümler arasında hukuk, tıp, mühendislik mezun olduğunuz zaman iş bulmada sıkıntı çekmeyeceğiniz bölümler bulunmaktadır. Fakat her sınava olduğu gibi bu sınava zaman , emek ve para harcamak zaruridir. Diğer sınavlar için geçerli olan hazırlık süreci YÖS için de geçerlidir. Son senelerde YÖS alanında eğitim veren pek çok eğitim kurumu açılmıştır.

YÖS sınavında başarılı olmanın anahtarı matematik dersinde başarılı olmaktan geçer. YÖS matematik bu anlamda oldukça önemlidir. YÖS matematik soruları mantık, muhakeme ve akıl yürütmeye dayalı sorulardır. YÖS matematik soruları Türkiye’de diğer sınavlarda sorulan soru tiplerine pek benzememektedir. Adayların bu duruma dikkat etmeleri gerekmektedir.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı  Temel Öğrenme Becerileri Testi ve Türkçe Testi olmak üzere iki farklı bölümden oluşur. Temel Öğrenme Becerileri Testi; matematik, geometri ve sembolik ifadeler üzerine olurken Türkçe Testi isteğe bağlı olarak cevaplanır. Kapsam yüzde 70 matematik ve geometri üzerinedir. Herhangi bir sosyal alanı tercih etmeyi düşünüyorsanız da matematik sorularını çözmeniz gerekmektedir.

YÖS matematik soruları, mantık, muhakeme, akıl yürütmeyi kapsadığı gibi adayın kısa zaman diliminde ne kadar hızlı düşündüğünü de ölçen sorulardır. YÖS sınavında matematik alanında geçen yılda çıkan sorulara bir göz attığımızda soruların tüm dünyada kabul gören genel-geçer matematik ilkeleri doğrultusunda hazırlandığını göreceksiniz.

YÖS matematik alanında başarılı olmak sınavın anahtarıdır. Adayların bunun bilincinde olması ve gerekirse özel birebir ders alması gerektiğini de bilmeleri gerekmektedir.

YÖS matematik ,deneyim isteyen bir alandır. Özel ders alınacak eğitmenin bu alanla ilgili tecrübesi olması tercih sebebi olmalıdır. Ayrıca bir YÖS hazırlık kursuna gidilecekse tercih edilen eğitim kurumunun da bu noktada deneyimli olması arzu edilir.

YÖS hazırlık sürecinde en önemli unsurlardan biri de YÖS hazırlık kitaplarıdır. YÖS matematik kitapları genel-geçer matematik ilkeleriyle örtüşen yapıda olmalıdır.

YÖS hazırlık kitaplarının hazırlanmasında dikkat edilmesi gereken pek çok husus vardır. Bu hususlara dikkat etmek gerekir

Yazımızın bu kısmında yabancı uyruklu öğrencilere burs sağlayan kuruluşlardan kısaca bahsetmek istiyoruz.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Burs Programı

Genellikle Türki cumhuriyetlerden gelen öğrenciler için uygulanan burs programıdır. Türk Dili konuşan ülkelerden gelen öğrencileri kapsayan bu burs programı sayesinde bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına bütüncül bir yaklaşım sağlanmaktadır. Türk vatanının parçası olan millettaşlarımıza bu burslar verilmektedir. Avrasya-Türk Konseyi içerisinde yer almayan ancak ortak değerleri taşıyan ülkelerin öğrencileri de bu programdan faydalanabilir.
Bursun kapsadığı ülkeler; Gagauzya, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve KKTC’den gelen yabancı uyruklu öğrencilerdir.

Karadeniz Burs Programı

Bu burs programı çok geniş bir coğrafyaya seslenerek bu yörelerden ülkemize eğitim görmeye gelen gençlere oldukça yarar sağlıyor. Son yıllarda bu burs programı sayesinde Karadeniz Türkiye’nin Karadeniz kıyılarındaki; doğu, batı ve kuzey bölümlerindeki komşularını kapsayan bu ülkelerinden gelen öğrenci sayısı artmıştır. Özellikle Ukrayna ve Rusya ile gelişen ikili ilişkilerimizin de bunda etkisi asla yadsınamaz. Baltık ülkelerinden de talep vardır.Ama şu an yeterli düzeyde görülmemektedir.
Orta Avrupa ile Baltık ülkelerini de içine alan Karadeniz burs programı sayesinde ülkeler arasındaki ilişkiler gelişiyor ve ülkelerin yatırımları için insan kaynağı yetiştirmek hedefleniyor.
Bu burs Programı, Estonya, Gürcistan, Letonya, Belarus, Romanya, Rusya, Ukrayna, Ermenistan, Macaristan, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nden Türkiye’ye yükseköğretim eğitimi almaya gelen öğrencileri kapsamaktadır.

Harran Burs Programı

Harran , tarihte bilinen en önemli eğitim merkezlerindendir. Sadece Türkiye için değil Dünya için de önemli bir merkezdir. Zira tarihte kurulan ilk üniversiteye ev sahipliği yapan Harran bölgesi, tarih boyunca dünyanın mühim bilim merkezleri arasında yer almıştır. Genellikle Ortadoğu ve Ön Asya’daki ülkelerin öğrencilerine hitap eden burstur.
Söz konusu burs , bölge ülkelerinin geçmişte olduğu gibi dünyada bilim ve kültür merkezi olmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Harran Bursu; Filistin, Irak, Lübnan, Yemen, Afganistan, Bangladeş, Yemen ve İsrail’den Türkiye’ye üniversite eğitimi almak için gelen yabancı uyruklu öğrencilerin talep edeceği burs programıdır.

Türkiye Afrika Burs Programı

Afrika Açılımı İle Türkiye ve Afrika arasında yeni bir dönem başladı. Bu açılım kapsamında ortaya çıkan Türkiye-Afrika Burs Programı ise kapsam, özellik ve nicelik bakımından nitelik ve daha fazla öğrenciye eğitim olanağı sağlamayı başardı. Bunda Tika’nın da etkisi vardır. Afrika’nın kalkınmasında, Afrikalı gençlerin eğitim ve öğretim hayatlarının devam etmesinde son derece mühim bir burs imkanı olan Türkiye-Afrika Burs Programı, Afrika kıtasında yer alan tüm ülkeleri kapsamaktadır. Gelişen ikili ilişkiler sayesinde Afrika’nın pek çok bölgesinden öğrenciler Anadolu’nun farklı şehirlerinde eğitim almaktadır.
Bilişsel Akademi, YÖS alanındaki yıllara dayanan engin tecrübesiyle adayların gereken puanı almasını sağlayacak program ve planlamayı yapar ve sizi hayallerinize kavuşturur.

Yasal Uyarı

Bu sitede yayınlanan her türlü ses, görüntü, yazı içeren bilgi ve belge, ticari marka ve her tür fikri mülkiyet hakkı , ilgili markalara aittir, yalnızca sahipleri tarafından ve sahiplerinin izni ile kullanılmaktadır ve telif hakları kapsamındadır. Link vermeden hiçbir içerik paylaşılamaz.

Bilişsel Akademi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir