YÖS SONUÇLARI

YÖS veya  uzun adıyla Yabancı Öğrenci Sınavı, Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde yer alan yüksek öğretim kurumlarında okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girdiği bir sınavdır.  Türk vatandaşları da çifte pasaporta sahip olmak şartıyla sınava girebilmektedir. Bu sınava girebilmek için belli başlı kriterlere sahip olmanız gerekmektedir.

YÖS sonuçları ile yabancı uyruklu öğrenciler ülkemizde önemli üniversitelerin iyi bölümlerine rahatlıkla girebilmektedir.

Bu manada  son derece karmaşık da kabul edilen bir uygulamaya sahip olan YÖS, son yıllarda tıpkı diğer ÖSYM sınavları gibi çok defa değişikliğe uğramıştır. 2011 yılına dek, bizzat ÖSYM tarafından düzenlenen bu sınav, sonrasında üniversitelerin kendi yetkisine terk edilmiş ve de bu konuda, bütün yetki  bizzat yüksek öğretim kurumlarında belirlenmiştir. YÖS sınavının yeni bir sınav olduğu algısı sizi yanıltmasın. Aslına bakılırsa ülkemizde 40 yılı aşkın bir süredir YÖS sınavı yapılmaktadır. Bazen isim değişikliği söz konusu olsa da bahsedilen sınav aynı içeriğe sahip sınavlardır.

Son derece eski bir sınav türü olan YÖS’e 2012 yılına dek sadece yabancı pasaport taşıyan şahıslar girebilmekte idi. Lakin gelen yoğun itirazlar üzerine format değişikliğine gidilmiştir, güncellemeler yapılmıştır.  Söz konusu güncellemeler  Türk vatandaşlarının da bazı durumlarda yabancı olarak kabul edilebileceği sonucu ortaya çıkmıştır. Bu durumun hasıl olabilmesi, söz konusu Türkiye vatandaşının yurtdışında bir okuldan mezun olması şartı getirilmiştir. Türkiye’deki bir liseden mezun olan aday bu sınava giremez.

Şunu söyleyebiliriz. Yani artık Türk de olsanız şartları varsa, YÖS’e girebilirsiniz. YÖS sonuçları ile hayalini bile edemediğiniz tıp, mühendislik, hukuk gibi başat bölümleri rahatlıkla kazanabilirsiniz. Zira rakibiniz az.

YÖS hazırlık kursu

YÖS İLE KAZANMAK KOLAY DEĞİL

YÖS sonuçları irdelendiğinde son yıllarda yabancı uyruklu öğrencilerin sınavı kazanma şanslarının daha arttığı sonucuna varılıyor.

YÖS, her ne kadar özellikle de girmeyen ya da girmeye bir şekilde hakkı olmayanlar tarafından kolay sanılsa da artık iyi bir bölüme girme neredeyse olanaksız bir hale gelmiştir. Bu, daha çok Türk vatandaşları için söz konusudur. Zira Avrupa’nın önemli liselerini bitiren pek çok aday için YÖS adeta çerez gibidir, kolaydır.

Türkiye’de yaşayan yabancı sayısının son derece çok oluşu ve de sınavın 75 ülkede düzenleniyor ve de online olarak tercih yapılıyor olması bölüm puanlarının yükselmesine sebebiyet vermiştir. Yös her ne kadar basit zannedilse  YÖS sonuçları ile Türkiye’nin önde gelen üniversitelerine girmek en az LYS kadar zor hale gelmiştir. Geçmiş yıllarda yaşanan avantajlı durum yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye tercihlerinin artması nedeniyle dezavantaja dönüşmüştür. Lakin bu mevzuda  bilgi sahibi olmayan birçok kişi fikir sahibi olduğu için çok enteresan diyaloglar da yaşanabilmektedir Bu yüzden YÖS hazırlık süreci özellikle Türk vatandaşlığına sahip adaylar için daha zor  bir yoldur. Profesyonel yardım gerekir.

 

YÖS NASIL BİR SINAVDIR?

YÖS, aslında Amerikan eğitim sisteminden bir numunesi olarak da kabul edilebilir. Temelinde IQ ve Matematik olan bu sınav, artık birçok üniversite tarafından düzenlenir ve de adaylar birden fazla sınav neticesine sahip olabilmekte ve de bu sayede şanslarını artırabilmektedirler. Fakat  sınav ücretleri son derece yüksek  olup, birden fazla sınava girenleri ekonomik  anlamda zorlayabilmektedir.

Türkiye’de YÖS’ü en başarılı şekilde düzenleyen kurum İstanbul Üniversitesi’ dir. Bu üniversitenin sonuçları diğer üniversiteler için de referans olmaktadır. YÖS sonuçları ile en çok tercih edilen üniversite İstanbul Üniversitesidir.

70 sorudan oluşan İÜYÖS ile, 75 ülkede sınav düzenleyen bu kurum, son derece yüksek puanla kazanılacak bir hale gelmiştir.

Tıp veya hukuk okumak arzusu duyuyorsanız bu durumda neredeye 70 sorunun 70’ini de çözmeniz ve de yaşınızın ve de uyruğunuz avantajlı olması gerekir. Zira  5 kişilik her kontenjan için ortalama 300’den fazla kişi müracaat eder ki bu tıp ve hukukta 2000 ila 3500’e kadar çıkabilir ve sadece her uyruktan birer kişi alınır ve de toplam kontenjan da 5 ila 10 arasında değişir. Bu da yerleşmeyi son derece zorlu bir hale getirir.

Bilişsel Akademi olarak bu zorlu süreçte her zaman yanınızdayız.

Marka ve alanında deneyimli  öğretmenlerle eğitim yapan kurumumuz bireysel farklılıklardan yola çıkarak bireylere yönelik eğitim planlamalarıyla başarılı ve özgüveni yüksek bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. insanların güven noktasında kaygı duymadığı, eğitimde eşitliğin ve bireysel farklılıkların dikkate alındığı, ticari kaygılardan uzak, tek konusu eğitim olan herkesin benim diyebildiği bir kurum olmak vizyonumuzdur.

YÖS kurslarımız için bilgi almak istiyorsanız linki tıklayın:

YÖS KURSU

 

Yasal Uyarı

Bu sitede yayınlanan her türlü ses, görüntü, yazı içeren bilgi ve belge, ticari marka ve her tür fikri mülkiyet hakkı , ilgili markalara aittir, yalnızca sahipleri tarafından ve sahiplerinin izni ile kullanılmaktadır ve telif hakları kapsamındadır. Link vermeden hiçbir içerik paylaşılamaz.

Bilişsel Akademi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir