YÖS COURSES İN ANKARA

YÖS’ TE ÇIKMIŞ SORULAR

Bu yazımızda sizlere YÖS’ te çıkmış soruları hem paylaşmak hem de sorular üzerinde YÖS hakkında bilgi vermek istedik.

Yabancı Öğrenci Sınavı olarak bilinen YÖS sınavını  2011 tarihinden itibaren üniversitelerin kendi bünyesinde yapmaktadır. YÖS soruların genellikle her üniversitenin kendi akademik kadrosu hazırlamaktadır. Bazı üniversitelerin yaptığı sınavları diğer üniversiteler de kabul etmektedir.

yös kursu ankaraTürkiye ‘deki birçok üniversite, her yıl  ülkemizde lisans eğitimi almak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler için YÖS sınavı düzenlemektedir.  Söz konusu YÖS sınavı genellikle yaz döneminin sonunda yapılmaktadır. Bazen de yılın üçüncü ve dördüncü aylarında da sınav yapılmaktadır.

Genelde yaz döneminin sonunda YÖS başvuru tarihlerini, geçmiş dönemin sınav bilgilerini ve yeni sınav duyurularını web adreslerinde paylaşırlar. Bu bilgilere ulaşmak isteyen,  üniversitelerin YÖS sınav bilgileri ve çıkmış sorular ile ilgili kaynaklara ulaşabilirler.

YÖS sınavı konusunda ülkemizde en çok tercih edilen bu anlamda İstanbul Üniversitesinin ( İÜYÖS )yaptığı sınavdır. Bu üniversitenin yaptığı sınavlardan başarılı olduğunu kanıtlayanlar diğer üniversitelerin kontenjanlarına da başvurabilirler.

Dolayısıyla tek tip bir YÖS soru tarzından bahsetmek mümkün değildir. Buna mukabili YÖS sorularının dağılımı ve içeriği genellikle birbirine benzer niteliktedir. YÖS sorular örnekleri diye arama motorlarından arama yaptığımızda işinize yarayacak pek çok sayfaya ulaşabilirsiniz. Bu sayfalar genellikle ilgili üniversitelerin sayfalarıdır. YÖS’te çıkmış sorulara baktığımızda soruların mantık, muhakeme ve temel becerileri ölçtüğünü görüyoruz.

YÖS ÇIKMIŞ SORULAR

Aşağıdaki linkler farklı üniversitelerin 2018 yılında ve daha önce YÖS’te çıkmış soruları içermektedir. Sorular günceldir ve açıklama kısmı Türkçedir.

AYÖS SORU ÖRNEKLERİ

 

http://ayos.ankara.edu.tr/?page_id=332

OMÜ GEÇMİŞ YILLARA AİT YÖS SORULARI

 

http://ise.omu.edu.tr/tr/genel-bilgiler/gecmis-yillara-ait-sinav-sorulari-ve-cevaplari

T.C. KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ YÖS SORU ÖRNEKLERİ

 

http://yuob.dpu.edu.tr/tr/index/sayfa/4935/dpuyos-soru-tipleri

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ YÖS SORU ÖRNEKLERİ

 

http://oia.atauni.edu.tr/wp-content/uploads/2018/02/ornek-sinav-atayos.pdf

KÜNİP ( KAFKAS ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ) YÖS SORU ÖRNEKLERİ

 

http://www.kunibeyos.com/ornek_sinav/

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ YÖS SORU ÖRNEKLERİ

 

http://yos.sdu.edu.tr/tr/basvuru/ornek-sorular-8453s.html

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ ÖRNEK YÖS SORULARI

 

http://yos.balikesir.edu.tr/orneksoru.pdf

İÜYÖS 2014 soruları         | İÜYÖS 2014 cevap anahtarı

İÜ YÖS 2015 Soruları       |  İÜ YÖS 2015 Cevap Anahtarı

Bilişsel Akademi olarak YÖS’ te çıkmış sorulara göz atmanın önemli olduğunu ifade  ediyoruz. Her sene sorulan sorular birbirinin benzeridir. Bilişsel Akademi özgün ve nitelikli yayınlarıyla sizlere hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir